Urocza i szczera bajka dla dzieci

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej uroczą, autentyczną, a przy tym świetną pod względem literackim książkę dla dzieci, większość z nas wymieniłaby muminki. Taki wybór nie powinien dziwić, gdyż jest to jedna z tych lektur, o których nigdy się nie zapomina. Muminki to seria szczególnie popularna w krajach europejskich. Ich autorka, Tove Jansson to fińska artystka, która nie tylko zajmowała się pisarstwem (książki dla dzieci i dorosłych), ale i malarstwem oraz ilustratorstwem. Skąd wzięła się tak duża popularność cyklu o Muminkach? 

Antropomorficzne istoty

Muminki to fikcyjne stworzenia przypominające mieszankę hipopotama i człowieka. Tak jak i my Muminki są w stanie samodzielnie myśleć oraz funkcjonować. Każdy z nich ma inne marzenia, pragnienia, obawy i lęki. To jednak niejedyne istoty, które zamieszkują uniwersum wykreowane przez Tove Jansson. Do ich sąsiadów należą, chociażby: Mała Mi, Panna Migotka, Ryjek, Włóczykij, Paszczaki, Bobek i wielu innych. Kultową postacią, która wielokrotnie pojawia się w serii o Muminkach, jest również Buka. Dziwaczna i wzbudzająca lęk istota, która pojawia się w nieoczekiwanym momentach. Większość mieszkańców fikcyjnego świata boi się Buki. Jednak wbrew pozorom jest to niewinna i bezbronna istota, która cierpi na samotność. Szuka odrobiny ciepła, ale z racji na to, że zamraża powierzchnię tam, gdzie się pojawi, nie jest w stanie go znaleźć. Ta tragiczna postać idealnie przedstawia to, w jakim stylu została napisana historia o Muminkach. Tove Jansson stawia na prawdziwe uczucia. Bohaterom nie wszystko się udaje. Często są smutni, samotni, zranieni. Często też – świadomie lub nie – krzywdzą innych. Dojrzewają, uczą się, ale i jednocześnie popełniają te same błędy.

Autentyczna historia

Tego, czego Muminkom nie można odmówić, to autentyczność i szczerość. Widać, że Jansson nie chciała stworzyć kolejnej typowej opowieści dla dzieci, a bardziej zależało jej na uniwersalnej historii, do której wracać można przez wiele lat. Tak też się i stało. Do dzisiaj Muminki uchodzą za jeden z lepszych przykładów tego, jak poprzez proste historie, można tak naprawdę stworzyć niezwykłą opowieść dla czytelników w każdym wieku. Na koniec warto zaznaczyć, że Tove Jansson nie tylko napisała Muminki, ale również stworzyła do nich rysunki. Autorka odpowiada za napisanie dziewięciu książek z serii oraz aż dwudziestu kilku komiksów z Muminkami i innymi znanymi postaciami w roli głównej.