Muminki – wesołe trolle z Finlandii

“Muminki” to klasyk nad klasyki. Opowieści o dobrotliwych trollach od dziesięcioleci czarują najmłodszych. Dla całego pokolenia są jednak również źródłem sporej traumy. Autorzy jednej z kreskówek o przygodach Muminków zbyt poważnie podeszli do postaci Buki. U wielu osób sam widok tego czarnego charakteru w dalszym ciągu wywołuje strach.

“Muminki” – barwny świat wyobraźni Tove Jansson

Muminki bywają nazywane trollami. Brak im jednak cech typowych dla tych potworów z folkloru skandynawskiego. Bohaterowie powieści Tove Jansson nie mają twardej skóry, rogów ani już tym bardziej nie zjadają ludzi. Nie są też skłonne do walki.

Muminki (www.taniaksiazka.pl) najbardziej przypominają antropomorficzne hipopotamy. Ciężko też powiedzieć, czy są osobnym gatunkiem czy raczej rodziną. Powyższy opis pasuje do Muminka i jego rodziców. Na ilustracjach podobnie przedstawiani są też Panna Migotka i jej brat.

Pozostali bohaterowie zamieszkujący dolinę już wyglądają zauważalnie inaczej. Trzeba też przyznać, że książki zaludnia dosyć barwna menażeria postaci:

  • Mała Mi. Jak samo imię wskazuje jest niewysoka. Muminkowi na większości ilustracji sięga do pasa. Ma też legendarnie wręcz cięty język.
  • Ryjek. Postać o wyglądzie szczura. Ma szpiczasty pysk, odstające uszy i długi ogon. Jego cechą charakterystyczną jest też brak odwagi.
  • Włóczykij. Ze wszystkich postaci opowieści najbardziej przypomina człowieka. Ciężko powiedzieć, czy Włóczykija można nazwać mieszkańcem Doliny. Uwielbia wędrować i jest tutaj raczej gościem niż stałym rezydentem.
  • Hatifnatowie. Polipy z oczami i rączkami. Poruszają się pełzając na nibynóżkach.
  • Buka. Czarny charakter serii. Przypomina ruchomy stóg siana, a razem z jej przyjściem, przybywa fala zimna.

Tove Jansson – artystka wszechstronna

W wypadku Muminków możemy być pewni, że wyglądają dokładnie tak, jak wyobrażała sobie autorka książek. Tove Jansson była też bowiem ilustratorką swoich powieści. Warto wspomnieć, że o sympatycznych stworkach rysowała też komiksy.

Tove w dniu dzisiejszym możemy śmiało nazwać jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek książek dla dzieci. Pisała po szwedzku, co prawdopodobnie przyczyniło się do rozpoznawalności postaci poza jej rodzimą Finlandią. Za życia stworzyła dziewięć części cyklu literackiego oraz dwadzieścia dwa komiksy.

Warto wspomnieć, że tutaj historie o Muminkach wcale się nie skończyły. Schedę po Tove przejął jej brat – Lars. On stworzył łącznie przeszło pięćdziesiąt zeszytów o przygodach mieszkańców Doliny.

Muminki żyją też dalej na ekranie. Cykl powieści doczekał się wielu adaptacji. Między innymi polskiej – stworzonej w technologii animacji poklatkowej.