Muminki, czyli niezwykły świat wprost z dalekiej północy

Czy znajdzie się ktoś, kto nie słyszał o tych baśniowych stworach? Jak świat długi i szeroki, te sympatyczne istoty podbiły serca nie jednego pokolenia. O kim mowa? Oczywiście o Muminkach!

Kultowe trolle

Bohaterowie książkowej serii “Muminki”, autorstwa fińskiej pisarki Tove Jansson, cieszą się niesłabnącym uwielbieniem najmłodszych czytelników – i to już od lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Jest to wzorcowy przykład literatury dziecięcej, która mimo upływu dekad, nie starzeje się ani o sekundę. Autorka wyczarowała niepowtarzalną bajkową krainę, zamieszkałą przez osobliwe stworzenia. Ale kim tak naprawdę są osławione Muminki? Nie każdy wie, że choć na pozór podobne do dwunożnych hipopotamów, to tak naprawdę trolle! Niesłychane? Niekoniecznie. W końcu zamieszkują jedną z dolin odległej Finlandii, gdzie każdy głaz, strumyk czy prastare drzewo może opowiedzieć nie jedną zadziwiającą legendę.

Muminek, Migotka a nawet Buka

Akcja powieści toczy się wokół przygód trzyosobowej rodziny Muminków – mamy, taty i synka, oraz ich nietuzinkowych przyjaciół. W barwnej dolinie można znaleźć uroczą Pannę Migotkę, złośliwą Małą Mi, grającego na harmonijce Włóczykija czy niegrzecznego Bobka. Jest też przerażająca Buka i dziwaczni Hatifnatowie. Okolica zachwyca różnorodnością postaci, a jej mieszkańcy choć tak fantazyjni, mają całkiem ludzkie przywary i zwyczajne rozterki. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie dzięki tej codzienności podszytej wyobraźnią, dzieci tak bardzo pokochały twórczość Tove Jansson.

Na książkowych stronnicach i filmowych taśmach

Perypetie Muminków zostały przedstawione na kartach 9 powieści pióra Tove Jansson:
– Małe trolle i duża powódź. Tom 1
– Kometa nad Doliną Muminków. Tom 2
– W Dolinie Muminków. Tom 3
– Pamiętniki Tatusia Muminka. Tom 4
– Lato Muminków. Tom 5
– Zima Muminków. Tom 6
– Opowiadania z Doliny Muminków. Tom 7
– Tatuś Muminka i morze. Tom 8
– Dolina Muminków w listopadzie. Tom 9

oraz w licznych komiksach autorstwa fińskiej pisarki oraz jej brata –  Larsa Janssona. Z biegiem lat, wraz ze wzrostem popularności serii, bohaterowie wkroczyli także do świata kinematografii. Nakręcono animowane seriale, a także filmy pełnometrażowe. Na podstawie książek powstała jedna z popularniejszych w Polsce dobranocek, koprodukcji japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej. Muminki (www.taniaksiazka.pl) zagościły także na deskach teatrów czy w radio a ich podobizny zdobią niezliczone gadżety.

W gościnie u Muminków

Z myślą o największych miłośnikach cyklu utworzono park rozrywki Muumimaailma. Nieopodal fińskiego miasta Naantali odwzorowano tak dobrze znaną z książkowych ilustracji Dolinę Muminków. Oczy odwiedzających cieszy charakterystyczny błękitny domek tytułowej rodzinki. Park obejmuje liczne atrakcje dla najmłodszych, jak i nieco starszych fanów serii. Można tu spędzić czas w towarzystwie animatorów przebranych w stroje kultowych postaci. Odbywają się tu także ciekawe warsztaty czy spektakle.